Doby, kdy bylo nutné všechnu vodu ze zahradního bazénu vypustit, ručně jej celý vyčistit a poté napustit novou, jsou již naštěstí dávno pryč. Dnes se stačí správně postarat o tu loňskou vodu, a můžete se v ní bez obav koupat i letos. Použití chemie se však při tom nevyhnete.
Při odzimování bazénu musíte nejdřív vyčistit jeho stěny a dno. K tomu budete potřebovat gelový čistič a velký kartáč, který koupíte ve specializované prodejně asi za 300 korun.
Samozřejmě to jde i obyčejným, jen to dá více práce. Případně si můžete pořídit zvláštní vysavač - poloautomatický vás přijde na 10 tisíc korun a více, plně automatický i na 80 tisíc korun.
Po vyčištění dopusťte vodu zhruba 10 centimetrů pod okraj bazénu. Pak byste měli osadit a zapojit filtrační jednotku a změřit hodnotu pH vody. Právě od kyselosti se totiž odvíjí použití dezinfekčních prostředků.
Ideální hodnota pH vody v bazénu se pohybuje v hodnotách 7,2 až 7,6.
Při příliš nízkém pH korodují kovové části a rychleji blednou barvy plastů a fólií, příliš vysoké pH zase kalí vodu, navíc sílí chlorový zápach a následně mu lze přičíst třeba podráždění očních spojivek.
"Před každou úpravou vody je tedy nutné stanovit pH pomocí testeru a následně její kyselost upravit regulátory pH,".
Je-li pH pod úrovní 7,2, přidává se přípravek s označením pH plus. Pokud je hodnota vyšší než 7,6, dávkuje se podle potřeby pH minus. Produkty na úpravu pH se dají pořídit v cenách od 100 do 150 korun za kilogram.
Může se také stát, že je voda příliš tvrdá, zvláště u té ze studny. Papírové testery na deset měření stojí kolem 200 korun. Tvrdost se určuje obvykle v takzvaných německých stupních tvrdosti a pro bazény je ideální hodnota 10 až 19 stupňů.
"Pokud naměříte více, je dobré použít stabilizátor tvrdosti, který vyváže nežádoucí minerály způsobující různá zabarvení vody a zákaly," Litr přípravku přijde přibližně na 270 korun.
Pro ošetřování vody v průběhu sezony můžete používat buď chlorové, nebo bezchlorové přípravky.
"Předností bezchlorových, tedy kyslíkových přípravků je, že voda není cítit po chloru, nedráždí oči ani sliznici," Jejich nevýhodou je nutnost přesného a pravidelného dávkování. Navíc jsou dražší, a to zhruba o třetinu oproti chlorovým.
Přechod z jednoho způsobu dezinfekce na druhý je během jedné sezony možný, ale mezitím je nutné na tři až pět dní přestat přípravky používat úplně.
Při použití chlorových prostředků zvolte na začátku sezony přípravek s označením Chlor start. Nadávkujte ho podle návodu pro počáteční dezinfekci bazénové vody.
"Ideální hladinou volného chloru je 0,3 až 0,5 miligramu na litr,". Pokud do 24 hodin po prvotním nadávkování bude hladina volného chloru nízká, přidejte další dávku přípravku.
Chcete-li použít prostředek na bázi aktivního kyslíku, můžete volit mezi pevným a tekutým. V obou případech bude mít název Oxi šok. Dávkují se tak, aby se hodnota aktivního kyslíku pohybovala v rozmezí 8 až 15 miligramů na litr vody.
Hladinu volného chloru i aktivního kyslíku si rovněž můžete změřit pomocí papírových testerů.
Pro další údržbu bazénové vody používejte chlorové tablety, maxi nebo mini podle velikosti bazénu. Kilogram přijde asi na 200 až 300 korun.
K dostání jsou i kombi tablety, opět maxi nebo mini, které zároveň působí proti řasám a obsahují vločkovač k odstranění zakalení vody. Kilo stojí kolem 300 až 400 korun. Tyto přípravky si jinak budete muset pořídit zvlášť.
Občas se v bazénu mohou objevit řasy - voda je zelená, hnědá nebo dokonce nažloutlá. Typický je nepříjemný zápach, kluzké a mazlavé dno a stěny nádrže. Pak je vhodné použít odstraňovač řas, který je zahubí.
Zejména v horkých letních měsících je vhodné jako preventivní opatření proti řasám použít Chlor šok nebo Oxi šok, podle toho, užíváte-li chlorovou, nebo kyslíkovou chemii. Voda se také může zakalit.
Má-li však správné hodnoty pH i chloru, a přesto je kalná, je nutné ji vyčistit takzvaným vyvločkováním.
"Do bazénu je potřeba přidat speciální vločkovač, a to buď tekutý nebo granulovaný,". "Díky němu se začnou mikroskopické částice shlukovat na větší celky - vločky."
Ty je potřeba odstranit, nejlépe vysavačem mimo bazénový filtr. Litr přípravku na vyvločkování a projasnění vody přijde asi na 160 korun.
Když se vám i přes správnou péči nedaří udržet vodu v bazénu čistou, nezbude než všechnu vypustit, bazén vyčistit a naplnit ho novou vodou.
Bazény výroba s.r.o. - sídlo
Boleslavská 23
27715 Tišice - Chrást
IČ: 29136954
Spisová značka: C 202901
vedená u Městského soudu v Praze
Kancelář - Morava
Hénice 432/7
75002 Bochoř
Kvalitní zapuštěný plastový bazén do země u nás pořídíte opravdu výhodně. Pokud se rozhodnete pro nákup plastového bazénu u nás, zašleme Vám veškeré informace jak připravit konkrétní místo pro umístění nového bazénu. Před zimní sezónou našim zákazníkům navíc ZDARMA zasíláme praktické informace k zazimování bazénu.
Plastové bazény vyrábíme zásadně z kvalitního materiálu firmy Röchling (životnost min. 40 let, vysoká pevnost a stálobarevnost odolávající mrazům i přímému slunečnímu záření) na digitálních strojích značky LEISTER (nejpřesnější švýcarská technologie).
Design a kód (c) 2008 - 2019 wedipa.com, všechna práva vyhrazena chcibazen.cz, Průmyslové podlahy